Senamiesčio idilė

Buto senamiestyje renovacijos projektas

Buvau pakviesta atnaujinti erdves išskirtiniame bute Vilniaus senamiesčio širdyje. Pradžioje atsargiai  kalbėjome apie būtinybę atnaujinti miegamuosius, vonią ir laiptinę, kuri jungia visus tris buto aukštus. Mažais žingsneliais nukeliavome šiek tiek toliau ir atnaujinome daugiau erdvių, stengdamiesi sujungti viską į darnią visumą. Tai visuomet yra iššūkis namuose, kuriuose jau gyvenama, o šiuose –  į visas detales reikėjo pasižiūrėti kartais lyg ir per padidinamąjį stiklą, dėl to proceso metu vadinau jį juvelyriniu interjero projektu.

Butas pasižymi nedidelėmis, bet jaukiomis erdvėmis, su senamiesčio architektūrai būdingais langais, patalpose šviesos tarsi nedaug, bet pasirinktos pilkšvos sienų spalvos suteikia dar daugiau jaukumo ir intymumo. Įkvėpimo projektuojamoms erdvėms sėmiausi iš išlikusių autentiškų klasicizmo laikotarpio sienų dekorų – jų pilkų atspalvių, įrėminančių gelsvų plonų intarpų.

Į istorinį stilių per šių dienų prizmę pažvelgus gimė miegamojo spintų ir sienų apdailos  dizainas. Iš pirmo žvilgnio nežinia kur yra tik dekoras, kur yra spinta. Tačiau vientisumas suteikia prabangos pojūtį.  Komplikuota patalpos geometrija pasitarnavo funkcijai ir pavyko suprojektuoti taip, kad net ir nedidelės nišos tarp sienų maksimaliai būtų išnaudotos daiktų saugojimui. Interjere kuriamas ritmas žaidžiant pilkais atpalviais, aukso intarpais, juodomis modernaus dizaino detalėmis. Išraiškingai atsikartoja rombo motyvas: miegamjame subtiliai margintas lovos gobelenas, rombų ažūrinis raštas ąžuolo lukšto panelėse, dengiančiose pastogės nišas ir radiatorius. Vonios kambaryje smulkaus rašto plytelės – aktyvios, tačiau suteikia gyvybės. Virtuvėje – dekoratyvesnis raštas, pasirinktas derinant jį prie autentiškos esamos interjero apdailos ir naujai projektuojamos virtuvės.

Virtuvės ir valgomojo erdvėje iškonstruoti buvę baldai, pakeistas  funkcinis išdėstymas. Nauji virtuvės baldai suprojektuoti ir pagaminti IDN home. Sprendimas svarbiausias funkcijas perkelti į salą ir pilnai atidengti sienos puskolones – pasiteisino, kaip ir pasirinktas modernus minimalistinis baldų stilius. Virtuvė sujungta su svetaine, bet pabėgus nuo tradicinio virtuvės plano atvėrta erdvė tampa dar labiau dinamiška ir patogesnė. Funkcionalumas dera su minimalistiniu švariu dizainu. Itin kokybiškos itališkos medžiagos ir mechanizmai, modernus stilius, sodri mėlyna spalva – kontrastuoja su istorinėmis detalėmis, tačiau tuo pačiu organiškai įsilieja į autentišką interjerą. Italijos dvelksmas… Visada žavėjausi Italijos dizainerių gebėjimu interjeruose taip elegantiškai derinti sena ir nauja.

Ypatingas dėmesys buvo skirtas vonios kambariui. Erdvė iš tiesų maža ir gana komplikuota dėl šlaito ir netaisyklingo patalpos plano, o užsakovų poreikiai buvo sutalpinti joje ir dušą, ir vonią. Pasirinkome variantą, kuriame vonia po šlaitu, laisvas priėjimas prie vonios spintelės ir lango, o dušo pertvaras galima suverti, sukuriant laisvesnį praėjimą patalpoje. 

Laiptinė tapo bene didžiausiu iššūkiu darbų eigoje – tiesiog viską išardyti ir gaminti naujus laiptus neatrodė geriausia išeitis. Atnaujinti esamus medžio masyvo lakuotus laiptus, su klasikinio stiliaus kolonomis ir statramsčiais – neeilinis, krupštus rankų darbas. O kur dar spalvų testavimas! Mediena „krėtė pokštus“ ir reagvo ne visada taip, kaip tikėjomės. Galiausiai po daugybės spalvinių bandymų išsirinkome laiptų statramsčių dažų spalvas, beicą pakopoms. Ir rezultatas pasiteisino – laiptai suskambėjo naujai.

Metai : 2021
Vieta : Vilnius, Lietuva
Nuotraukos : Selmas Adomonis